Światowy dzień czekolady

Praktycznie każdy lubi czekoladę. Każdy znajdzie coś dla siebie – czekolada biała, gorzka, mleczna itp. Dla wszystkich miłośników tych kakaowych wytworów, z okazji Dnia Czekolady, przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji i ciekawostek.

Światowy Dzień Czekolady przypada na 7 lipca, ale w naszym kraju czekolada obchodzi swoje święto także 12 kwietnia.

Właściwości czekolady

Statystyczny Polak w przeciągu całego roku zjada nawet do 6,3 kg tego kakaowego wyrobu. Po czekoladę sięgamy w różnych miłych okolicznościach, ale także… gdy mamy zły nastrój. Czekolada poprawia samopoczucie poprzez wydzielanie do naszego mózgu endorfin, a to wzmaga również koncentrację. Dzięki temu jest polecana osobom, które pracują intelektualnie. Słodycze te działają także przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki.

Właściwości zdrowotne czekolady

Wiadomo nie od dziś, że czekolada, a dokładnie jej główny składnik – kakao, jest źródłem drogocennych składników. Znany był już naszym przodkom i starożytnym cywilizacjom od wieków. Forma w jakiej spożywamy kakao nie ma większego znaczenia, ale czekolada gorzka wpłynie korzystniej na nasze zdrowie niż inne jej rodzaje. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że otrzymywany z nasion kakaowca olej jest pełen cennych związków mineralnych, kwasów tłuszczowych, witamin, biopierwiastków oraz naturalnych przeciwutleniaczy.

Kolor czekolady informuje nas o procentowej zawartości kakao. Oznacza to, że im mniej przetworzona, im ciemniejsza czekolada, tym wyższa w niej będzie zawartość tak cennych dla naszego organizmu antyoksydantów. Czekoladę powinniśmy spożywać szczególnie w okresie, gdy jesteśmy narażeni na nieustanny atak wolnych rodników – tworzą się one podczas stresowych sytuacji, spożywania alkoholu ale również innych „niezdrowych” produktów, palenia papierosów, a także czasami pod wpływem promieni słonecznych.

Wspieramy legalne źródła kakaowe

Cena kakao jest ciągle zaniżana przez pośredników, co doprowadza do kryzysu i ubożenia pierwotnych hodowców tej rośliny. Organizacja make fair chocolate walczy o prawa hodowców kakao. Musimy pamiętać, że kakao jest jednym z podstawowych składników czekolady. Jeżeli jesteś miłośnikiem czekolady koniecznie odwiedź ich stronę.