Bawełniane koszulki. Przydatne informacje przy ich wyborze.

bawełna

Bawełna – delikatne włókno produkowane z rośliny o tej samej nazwie. Roślina znana od kilku tysięcy lat służy przede wszystkim do wytwarzania jednej z najczęściej używanych w przemyśle tekstylnym tkanin. Ze względu na swoje właściwości, w tym silne własności absorpcyjne, bawełna stosowana jest do produkcji odzieży, materiałów opatrunkowych ale także filtrów do kawy, niektórych banknotów, ekskluzywnych artykułów piśmiennych, sieci rybackich. Włókno z bawełny jest też często stosowane w różnych mieszankach włókien, głównie jako dodatek do wełny czy lnu . Produkcja materiałów z bawełny to ok. 50% produkcji wszystkich tekstyliów na rynku globalnym.

Z bawełny wytłacza się też olej a wytłoki są wartościową paszą dla zwierząt.

pole bawełniane

Bawełna jest wydajna ponieważ podczas procesu jej przetwarzania traci się w przybliżeniu tylko 10% masy początkowej. Po usunięciu z niej niepotrzebnych składowych zostaje czysta celuloza. Włókno bawełniane ma specyficzną budowę, która nadaje mu wytrzymałość, trwałość i zdolności higroskopijne.

Bawełniane koszulki bardzo dobrze układają się na ciele. Pasują do dżinsów, dresów i krótkich spodenek.

W naszej firmie produkującej koszulki używamy maszyny drukującej od Kornit Digital. Firma ta jest wiodącym producentem przemysłowych rozwiązań druku bezpośredniego na odzieży. Kornit Digital opatentował metodę druku cyfrowego na ciemnych materiałach przy użyciu białej farby, która zrewolucjonizowała druk cyfrowy na tekstyliach. Maszyna jest przystosowana do nadruku na bawełnianych materiałach.

Do nadruków na bawełnie wykorzystujemy renomowaną maszynę Kornit Avalanche.

Produkcja przy użyciu takiej maszyny nie niszczy odzieży, a druk na nim pozostawiany jest trwały.

Od czego zależy dobra jakość bawełny?

Niżej przedstawione czynniki są najważnieszymi cechami, na których powinniśmy się wzorować wybierając bawełniane akcesoria.

  • Rodzaje bawełny – znane są dwa renomowane rodzaje tkanin bawełnianych; to Pima Cotton i bawełna egipska – obydwie uznawane są za bawełnę najlepszej jakości, ponieważ wykonane są z długich włókien. Nazywane są potocznie ELS – Extra Long Staple. Długie włókna posiadają pożądane cechy tj. nadają tkaninie miękkość, lśniący wygląd. Tkaniny są delikatne, miękkie w dotyku ale mocne oraz solidnie wykonane.
  • Długość jej włókien.  Drugim czynnikiem stanowiącym o dobrym stanie bawełny jest długość jej włókien. Rozległe włókna są o wiele cieńsze, a krótkie włókna są grubsze. Z cieńszych włókien powstają ściślejsze sploty.
  • Stopień dojrzałości użytych włókien. Bawełna podobnie jak trunki potrzebuje dojrzeć. Czas jej dojrzewania jest zależny od wielu czynników, ale zwykle jest gotowa do użycia po upływie 100 – 180 dni. Pośpiech w jej stosowaniu nie jest wskazany. Niedojrzałe włókna charakteryzują się o wiele słabszą wytrzymałością.
  • Sposób zbierania bawełny. Dwa najpopularniejsze sposoby zbioru bawełny to sposób ręczny drugi natomiast to mechaniczny. Najlepsze włókna pochodzą oczywiście ze zbioru ręcznego, natomiast bawełna ze zbioru mechanicznego posiada więcej niedoskonałości i uszkodzeń, wymaga większej obróbki przy czym jest niszczona.
  • Sposób obróbki włókien  rodzaj maszyn stosowanych do oddzielania włókien od nasion bawełny oraz maszyna do usuwania zanieczyszczeń.
  • Wytrzymałości włókien. Solidność włókien zależy od stopnia dojrzałości bawełny. Włókna niedojrzałe są znacząco słabsze od dojrzałych.

Kilka porad dotyczących pielęgnacji koszulek bawełnianych:

  • MAX TEMPERATURA PRANIA 40°C – PROCES NORMALNY
  • PRASOWAĆ W TEMPERATURZE MAX 110°C
  • NIE SUSZYĆ W SUSZARCE BĘBNOWEJ
  • NIE BIELIĆ